بازار ,شرکت ,روزها ,اقتصاد ,خودرو ,دولت ,اقتصاد کلان ,بانک مرکزی ,مورد انتظار ,بازده مورد ,بالا رفتن

با سلام خدمت شما همراهان حرفه ای عزیز

امیدوارم اوقات خوشی را سپری نمایید.

ای کاش دیگر در دنیا شاهد کشته شدن بی گناهان نباشیم . . .

برویم سراغ بازار بورس

این روزها بازار حرکات تندتری داشته است و به خصوص در سهم های کوچک شاهد بالا رفتن قیمت ها به همراه حجم های مناسب معامله بوده ایم، همچنین به تبع آن کف سازی های جدید. در صورت ادامه ی این روند پیش بینی قبلی مبنی بر کف بودن محدوده ی مهرماه در بازار درست بوده است. کاهش نوسان ها و حجم ها در مدت اخیر خبرهای بسیاری درون خود داشته است؛ تست همگامی حرکت شاخص قیمت با حجم و مقدار معاملات و انجام این تست در دیگر شاخص ها و روند معاملات از کف بودن آن روزها خبر می دهد و در بازارهای دیگر و گذشته ی بورس این عامل اثبات شده است و یکی از ده آیتم اصلی بررسی بازار به شمار می آید. از منظر تست آماری در نرم افزار ای-ویوز رقم پی-ولیو نزدیک به 0 را نشان می داد.

برای مثال شاید در سه سال آتی سهمی مثل فولاد را در ارزش بازاری 8100 میلیارد تومان نبینیم ولی برای سرمایه گذاری حقیقی در اینجا هزینه ی فرصت است که تعیین کننده ی خرید سهامی ازین نوع خواهد بود و برای سرمایه گذاران حقوقی نیز تا حدی.

چالش دیگری که این روزها در بازار پدید آمده است افزایش بازده مورد انتظار فعالان بازار می باشد و این آیتم در آینده می تواند برای بازار آفتی باشد و موجب رشد بی دلیل پی بر ای شرکت ها شود و این اتفاق را در قندی ها و سهم های کوچک میبینم و متاسفانه خریداران این نوع سهم ها اگر ماهرانه عمل نکنند و طمع خود را کنترل نکنند با زیان رو به رو خواهند شد. افزایش نرخ بازده مورد انتظار سهامداران نتایجی مانند بی توجهی به تحلیل، پیروی از حرکات سفته بازان و غیره را در پی دارد و حبابی بی مورد را رقم خواهد زد.

کم کم باید شاهد افزایش تحرکات بر روی شرکت های بزرگ باشیم و تا گزارشات نه ماهه اتفاق خاصی نمی توان متصور بود و البته انتظار رشد شارپ اصلا نداریم و روندی آهسته و پیوسته مطمئنا معقولانه تر خواهد بود.

از طرفی نیز  انتظار ریزش شدیدی نداریم مگر ریزش شدید در کامودیتی ها و تاثیر آن بر بازار ما. شاید مبین را در محدوده ی 300 خریدن، غپاک 400 تومانی،  البرز 105 تومانی در صورت رسیدن به این سطوح بدک نباشد. ازین بین ریسک مبین کمتر ارزیابی میشه و قبلا هم تحلیلی از آن را در وبلاگ قرار داده ام.

کمبود نقدینگی هم در بازار موج می زند و متاسفانه این مهم در شرکت های بزرگ بسیار مشهود است و بررسی ها این امر بدیهی را صحه می گذارد که بسیاری از شرکت های حقوقی برای حمایت و یا خرید سهمی مجبور به فروش سهمی دیگر خواهند بود.

بالا رفتن دلار این روزها اندکی از اثرات افت قیمت کامودیتی ها کاسته است و حرکت بسیار خوبی از سوی بانک مرکزی به شمار می آید و رشد آن تا محدوده 3800 تومان تا پایان سال عاقلانه خواهد بود و با کم شدن تورم انتظاری انتظار رشد دلار مبادله ای نیز بی جا نخواهد بود.

از اتفاقات بورسی که بگذریم به اقتصاد کلان و وام خودرو و غیره می رسیم . . .

 در فضای اقتصاد کلان شاهد اتفاقات عملی نیستیم و شنیده های شخصی بنده هم حکایت از رشد منفی در شش ماهه ی ابتدایی سال 94 دارد. چالش های مسئولین در رابطه با وام خودرو از دردهای درون اجتماع خبر می دهد و تخمین آینده را تاریک تر می کند. داده های اقتصاد کلان مهم ترین عامل افت فروش خودرو را افت قدرت خرید مردم نشان می داد و همه ی شما هم به این موضوع واقف بودید ولی نحوه ی اجرای آن حکایت از ساختار غیر کارشناسی در بدنه ی تصمیم گیری بانک مرکزی می داد و می رسیم به همان درد همیشگی، تصمیمات شبانه ای که در دولت پیشین و امروز نیز داریم و گویا هیچ چیز در این ناحیه تغییر نداشته است. اما درد همیشگی که تا مدت زمانی طولانی ادامه خواهد داشت در یک جمله ی زیر خلاصه می شود:

«نه مردم به حکومت اعتماد دارند و نه حکومت به مردم»

 مطمئنا این فضای نا اطمینانی در کشور باید برداشته شود و بدون برداشتن دیوارهای نا اطمینانی هیچ اصلاحاتی در این مرز و بوم کارا نخواهد بود. این انتقاد جدی به دولت همواره وارد خواهد بود و امیدواریم برای آن چاره ای اندیشیده شود و در ابتدای دولت این امر قابل حل شدن بود و در برداشتن سهمیه خودروها رعایت شد، ولی خلف وعده ها و تصمیمات ناگهانی خبر از باز شدن زخمی کهنه می دهد.

به هر صورت آرزویی جز سربلندی این سرزمین نیست

امیدوارم شما همراهان حرفه ای همیشه شاد و پیروز باشید

با آرزوی موفقیت

منبع اصلی مطلب : سرمایه گذاری شخصی
برچسب ها : بازار ,شرکت ,روزها ,اقتصاد ,خودرو ,دولت ,اقتصاد کلان ,بانک مرکزی ,مورد انتظار ,بازده مورد ,بالا رفتن
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : مسیر مه آلود