بیمه ,شرکت ,اتکایی ,توجه ,گروه ,تومان ,بیمه اتکایی ,تحلیل بنیادی ,اتکایی ایران ,استراتژی کانسلیم ,مسئولیت بیمه ,بیمه اتکایی ایران

تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایران

 

در این گزارش بیمه اتکایی ایران از منظر تحلیل و استراتژی کانسلیم مورد بررسی قرار گرفته است و ارزش گذاری این شرکت با توجه به شرایط مالی سالهای اخیر صورت گرفته. توجه شما را به این مطلب جلب می نمایم.

این روزها با توجه به چشم انداز رفع تحریم بحث  شناسایی گروه های پیشرو بسیار حائز اهمیت است و تا بدین جا هم سعی کرده ام مباحث مختلف حول این مبحث را در اینجا هم قرار دهم . در بین گروه های تحت تاثیر گروه بیمه اندکی مغفول واقع شده است و البته به نظرم به برخی از گروه ها نظیر گروه خودرو بیش از اندازه توجه شده بود که البته در افت اخیر تا حدی این امر اصلاح شده است و مطمئنا رشد این گروه ها ادامه دار نخواهد بود و یکی از مهمترین اهدافم در گذاشتن مطلب قبل تاکید بر همین حرکت بازارها بوده ااست و تاکید بر این امر مهم افتصادی که رشد هیچ گروهی نمی تواند تا ابد دامه داشته باشد و با چرخه هایی دو تا سه ساله مواحه می شوند و سپس فار استراحت. گروه خودرو نیز مطمئنا از این قائده مستثنی نخواهد بود. گروه بیمه با رفع تحریم عا و حرکت به سمت رونق اقتصادی با رشد مواجه خواهد شد ولی در هر گروه ترجیح این است که ارزشمندترین سهم مورد توجه باشد. در این بین بیمه ی اتکایی به نظر گزینه ی مناسبی به نظر می رسد. بیمه ها با توجه به سرمایه ی خود مجاز به صدور بیمه نامه و قبول مسئولیت بیمه ای هستند و در مواقعی با توجه به حجم قرارداد بیمه و سرمایه ی خود مقداری از مسئولیت بیمه ای را اصطلاحا به یک بیمه ی دیگر تکیه می کنند و بدین ترتیب ریسک فعالیت خود را هم با رقم تعهدات پوشش می دهند، با توجه به این محدودیت بیمه های اتکایی پا به عرصه ی حضور گذاردند و وظیفه ی این بیمه ها تنها خاصیت اتکایی آنهاست و عملیات دیگری انجام نمی دهند و با دریافت بخشی از حق بیمه ی صادره این اتکا صورت می گیرد (اغلب اوقات رقمی کمتر از واقعیت)، الیته در بورس ما تنها یک بیمه اتکایی وجود دارد که ان هم بیمه ی اتکایی هست و سهامدار عمده آن بانک پاسارگاد می باشد ولی صرفا بیمه ها می توانند به شرکت های دیگر بیمه ای نیز اتکا نمایند.

سرمایه شرکت با 31% افزایش سرمایه از انباشته به رقم 2،000 میلیارد تومان رسیده است و ارزش دفتری شرکت نیز به ازای هر سهم برابر با 125 تومان می باشد و با در نظر گرفتن قیمت فعلی 170 تومان با ارزش بازاری شرکت فاصله ای 45 تومانی دارد.

همچنین شرکت برای امسال پیش بینی سودی معادل با 23 تومان داشته است که نسبت به سال گذشته افزایشی 18% داشته است. در شش ماهه نیز نزدیک به 13 تومان از سود پیش بینی را محقق کرده است.

با توجه به اتکایی بودن عملیات شرکت در صورت سود و زیان شرکت ارقام مربوط به صندوق خسارت و بهداشت و نیروی انتظامی صفر می باشد و البته این از مزایای شرکت به شمار می آید. عملیات شرکت از ریسک پایین تری نسبت به شرکت های بیمه داشته است ولی مهمترین نکته از دید من چشم انداز سال مالی ۀتی و رفع تحریم ها و به تبع آن افزایش فعالیت های شرکت های بیمه و به تبع آن بیمه ی اتکایی نیز با رشد مواجه خواهد شد. نرخ رشد شرکت در پنج سال اخیر برابر با 19% بوده است و نرخ رشد حق بیمه نیز  برابر با 33%  بوده است و این مهم به جذابیت این شرکت می افزاید ولی با توجه به افت سود در شش ماهه به نظر انتظار تا گزارش نه ماهه حرکت معقولاه تری می باشد. از منظر استراتژی کانسلیم این سهم بهتر است در واچینگ لیست قرار بگیرد و زیر 160 تومان قابل بررسی است و قیمت فعلی سهم نیز برابر با 170 تومان می باشد.

 

 

سهامداران عمده شرکت هم تقریبا حرکات معقولانه ای دارند و روند قیمتی شرکت هم امن به شمار می آید و بیمه پاسارگاد نیز به عنوان حامی حقوقی سهم عملکرد مناسبی دارد و از منابع خوبی نیز بهره مند است.

این هم جدول:

 برای مشاهده در سایز بزرگ تر بر روی تصویر کلیک نمایید.

در این تحلیل بنیادی سعی شد که به اتکای بر مبنای استراتژی کانسلیم نیز پرداخته شود و سهم ازین منظر نیز مورد بررسی قرار بگیرد و امید است که بتوان سرمایه گذاری خوبی ترتیب داد.

امیدوارم همیشه شاد باشید

با آرزوی موفقیت بیشتر

خدانگهدار همگی

---------------------------------------

متاسفانه مشکل درج نظرات همچنان پابرجاست و به زودی با وبسایت سعی می کنم به درج مطلب بپردازم و ازین مشکلات رهایی پیدا کنیم. در ایمیل در خدمت هستم.

شاد باشید

منبع اصلی مطلب : سرمایه گذاری شخصی
برچسب ها : بیمه ,شرکت ,اتکایی ,توجه ,گروه ,تومان ,بیمه اتکایی ,تحلیل بنیادی ,اتکایی ایران ,استراتژی کانسلیم ,مسئولیت بیمه ,بیمه اتکایی ایران
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایران