بهره ,اوراق ,شرایط ,صورت ,قرضه ,قیمت ,اوراق قرضه ,قیمت اوراق ,تغییری خواهد ,شرایط فعلی

سلام

امیدوارم حالتون خوب باشه و اوقات خوبی رو پشت سر گذاشته باشید.

در علم مالی مفهومی داریم به اسم دیرش، این مفهوم به این ترتیب هست که اگر نرخ بهره ی ما تغییر کرد قیمت اوراق قرضه ی ما چع تغییری خواهد کرد، برای مثال اگر نرخ بهره 2 درصد کم شد اوراق قرضه ی ما آیا قیمتش تغییری خواهد کرد؟

با توجه به صحبتهای اخیر مقامات بانکی و افت نرخ تورم و لزوم اصلاح نرخ بهره با توجه به شرایط فعلی اقتصادی تصمیم گرفتم این نرخ را محاسبه کنم تا ببینیم اگر نرخ بهره را 2% کاهش دهند قیمت اوراق قرضه ی 20% روزشمار چه تغییری خواهد کرد. متاسفانه به علت عدم وجود ابزار در وبلاگ امکان قرار دادن فرمول و محاسبات در اینجا محیا نبود و اگر خواستید در ایمیل حتما ارسال خواهم کرد.

در صورت کاهش 2 درصدی نرخ بهره پیشبینی میشه قیمت اوراق قرضه در حدود 1.7% رشد داشته باشه و برای پورتفوهای بزرگ و عمدتا حقوقی به نظر گزینه ی بدی نیست و از دریافت سود نقدی هم بهره مند خواهد شد البته مبالغ بالا نرخ های ترجیحی دارند و در صورت هماهنگی به راحتی میتوان همین اوراق یک میلیون ریالی را به قیمت 95 هزار تومان هم خرید نمود و این مسئله حاکی ازین هست که همچنان هزینه ی پول و نرخ بهره ی غیر رسمی در کشور بالاست و کمبود منابع و نقدینگی ضعیف به این مسئله دامن زده است و نرخ بهره ی موثر این اوراق با شرایط فعلی در حجم بالا حدود 27% می باشد و افت نرخ بهره می تواند سود بیشتری را نصیب دارندگان این اوراق نماید.

بازار هم این روزها مطابق انتظارات حرکت می کند و در انتظار یک محرک قوی هست ولی شاخص آزاد شناور به نظرم 70 تایی که بشود فرصت خوبی خواهد بود و بازگشایی فلزها و پالایشی ها شرایط را هموارتر خواهد کرد. ان شا الله که چرخ های اقتصادی این مملکت هم به زودی از گل بیرون بیاید.

در خصوص نفت حرف های بسیاری است و چند روز پیش که نمودارهای تکنیکی اونوری ها را بررسی می کردم، قادرم قاطعانه بگم 90% اونها نفت را 30 دلاری میدیدند و این با پس زمینه ی فاندی من اصلا سازگار نیست و به نظرم شکستن سطح 40 دلاری بلند مدت سخت خواهد بود. گرچه حالا که این مطلب را می نویسم نفت با 3.97% افت 40 دلارو 90 سنت معامله می شود. شرایط برای بازار ما در صورت سقوط به زیر 40 دلار بسیار مشکل خواهد بود، تنها مواد اولیه داریم و تقریبا صنایع بالادستی قدرتمندی به آن صورت نداریم. این روزها باید اندکی مرددتر قدم برداریم و حتی در نوسانات هم گوش به زنگ باشیم.

نمودار بازار هم اگر به این شکل بدبینانه تصورش کنیم، نیاز به یک اتفاق خوب در ماه آتی هست و البته تعدیل منفی های احتمالی شرایط را برای بررسی سخت می کند. البته بنده پا در کفش تکنیکالیست ها نکرده ام و صرفا دیدگاهم را عرض کرده ام وگرنه من را چه به تکنیکال :-)

شاخص آزاد شناور | حسن رحمانی | مشاوره مالی | دیدگاه آزاد | تحلیل بنیادی | تحلیل تکنیکال

در خصوص نوسان گیری گزینه هایی مثل بانک ملت بدک نیست و حقوقی ها حمایت مناسبی می کنند، 180 تومان را خواهد دید یا نه در روزهای آتی مشخص میشود.

در خصوص اوراق جدولی دیروز مشاهده کردم که میتونید در زیر مشاهده بفرمایید. تهیه کننده ی این جدول تامین سرمایه ی امین هست.

مشاوره مالی | اوراق بدهی | اوراق مشارکت | صکوک | دیرش

امیدوارم همیشه بهترین تصمیمات را در زندگی بگیرید.

شاد و پیروز باشید.

متاسفانه همچنان مشکل عدم درج نظرات پابرجاست و گویا باید فکری به حال سرویس دهنده ی قدیمی بلاگفا کرد! و در ایمیل در خدمت هستم.

منبع اصلی مطلب : سرمایه گذاری شخصی
برچسب ها : بهره ,اوراق ,شرایط ,صورت ,قرضه ,قیمت ,اوراق قرضه ,قیمت اوراق ,تغییری خواهد ,شرایط فعلی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : دیرش